Nie jest jasne, dlaczego no 29/30 listopada uznano za najlepszą dla wróżb matrymonialnych. Niektórzy uważają iż na wsi gdy rozpoczynała się jesień i było więcej odpoczynku, młodzi niepewni swojej przyszłości chcieli ją poznać.
Andrzejki znane jako Jędrzejki czy Jędrzejówki były czasem wróżb panien odnośnie ich stanu matrymonialnego. Święto to było traktowane poważnie. Wcześniej szło się do Kościoła i zmawiało modlitwę .Mimo tego kościół nie akceptował Andrzejek ale w Polsce zakorzeniły się one na stałe i stały się nocą hucznych zabaw i wróżb.
Dziś zarówno dziewczęta chłopcy, dzieci i dorośli mogą sobie wróżyć i bawić do białego rana. .
W tym samym okresie, w nocy z 24 na 25 listopada przypadały Katarzynki. Wtedy to wróżyli sobie kawalerowie, kiedy poznają swoje przyszłe żony i kiedy zawrą związek małżeński.
Również w noc św. Marcina z 10 na 11 listopada pytano o przyszłość. Wspólne zerwane tej nocy przez partnerów gałązki z drzew owocowych i osobno wsadzone przez nich do wody, miały zakwitnąć do Bożego Narodzenia, co wróżyło pomyślnie ich związkowi.
Innym dobrym dniem na wróżby jest dzień św. Łucji, który przypada na noc z 12 na 13 grudnia. Jest to święto Szwedzkie ale też rozpowszechnione na Europę. Według szwedzkiej tradycji najciemniejsza nocą w rokujesz noc z 12 na 13 grudnia. Z tym dniem rozpoczyna się czas światła. W nocy ludzie wychodzą na ulice ubrani w białe koszule przewiązane w pasie czerwoną i złotą jedwabną szarfą, nosząc palące się świece. Na przedzie idzie młoda dziewczyna z koroną ze świec, które rozświetlają zimową noc. Pochód śpiewa kolędy, odwiedza szpitale, itp.
Również przełom roku jest uznawany za dobry czas na działania związane z przepowiadaniem przyszłości. To magiczny czas przejścia z jednego okresu w drugi, dlatego bardzo wiele osób w tym czasie zgłasza się do ezoteryków z prośba o przedstawienie potencjału nowego roku.