Przesądy i praktyki związane z Bożym Narodzeniem i ich prawdziwe pochodzenie

Chrześcijaństwo, które narodziło się nieco ponad dwa tysiące lat temu, swoje korzenie ma w judaizmie. Obchodzimy wiele świąt związanych z naszą wiarą, jednak dwa główne wydają się być najważniejsze.
Narodzenie Zbawiciela Jezusa Chrystusa obchodzimy 25 Grudnia w Boże Narodzenie. Kolejnych ważnym świętem jest Wielkanoc kiedy to przypominamy drogę krzyżową Chrystusa, który umarł na krzyżu by odkupić nasze grzechy.

W przeciągu wieków wykształciły się pewne przesądy i zasady panujące w Wigilię i w czasie Świat Bożego Narodzenia.
Praktyka przystrajania domu w okresie Bożego Narodzenia z pochodzenia nie jest zwyczajem chrześcijańskim, tylko pogańskim. Święto Saturna, rzymskiego boga reprezentującego czas, obchodzone było właśnie w grudniu, a świątynie ozdabiano różnymi roślinami. Podobnie jak inne liczne praktyki pogańskie, idea zdobienia została przez chrześcijan przeniesiona na ich właśnie święto.
Uważa się, że jemioła wisząca w domu w porze tych świąt przynosi szczęście. Ta tradycja wywodzi się jeszcze z czasów, gdy druidzi- celtyckie ludy, czcili tę roślinę, którą znaleźli rosnącą na dębie. Jednak jemioły nie przystraja się w kościołach z uwagi na jej związki z pogaństwem.
Całowanie się pod jemiołą przynosi szczęście, a unikanie tego zwyczaju- przynosi nieszczęście.
Właściwym sposobem obchodzenia się z tym przesądem jest obrywanie z jemioły po jednej jagódce przez mężczyznę, za każdym razem, gdy pocałuje dziewczynę.
Amulety znajdywane w czasie świąt w budyniu albo cieście są wciąż popularne w niektórych krajach. Ta, która np. znajdzie pierścionek w ciasteczku, jako pierwsza wyjdzie za mąż.
Istnieje wiele czarów bożonarodzeniowych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
W Wigilię powinno się zachować post, dobrze jest jak pierwszy do domu wchodzi mężczyzna, co zwiastuje dobrą wróżbę na kolejny rok. Jeśli pierwsza wejdzie kobieta, wróży to nieszczęście.
Także rano w Wigilię niektórzy myją twarz mając w dłoni pieniążek, by zapewnić sobie dostatek i zdrowie na następny rok.
Właśnie Wigilia jest takim czasem w którym pokłada się największe nadzieje na to jak będzie wyglądać nasz kolejny rok. Tak więc w Wigilię warto być uśmiechniętym, ciepłym dla innych. W tym tez czasie wielu ludzi uważa że jest to najlepszy moment na wróżby.
Przyszłość można było odgadnąć, przyglądając się źdźbłu słomy, która była pod obrusem. Jeśli źdźbła są długie to zapowiada obfity w dobrodziejstwa rok. Jeśli jednak są one krótkie, zapowiada się ciężki rok.
Przyozdobienie choinki różnymi przedmiotami ma nam dać pomyślność. W niektórych społecznościach zabiera się z choinki jeden przedmiot do pokoju, np. bombkę, czy aniołka.
W święta nie pierze się ciuchów i nie suszy ich na sznurku. Jeśli tak się stanie to czeka domostwo dużo problemów.
Dzisiaj na stole wigilijnym stawia się o jedno więcej zastawę. Dzisiaj stawia się talerz więcej w celu możliwego ugoszczenia niezapowiedzianego gościa- potrzebującego.
Dawna tradycja jednak mówiła o tym, że to miejsce jest dla osoby rodzinnej która zmarła.
Każą z 12 potraw wigilijnych trzeba spróbować, gdyż to zapewnia dobrobyt na następny rok.
Niektórzy mogą usłyszeć w wigilię przemawiające ludzkim głosem zwierzęta.
Osoby, które są ciekawe czy w następnym roku przyjdzie do nich miłość, powinna w wigilie zjeść jabłko i wydłubać z nich wszystkie pestki. Parzysta ich liczba będzie zwiastować szczęście w miłości.
Jeśli dzielący się opłatkiem zakochani podczas łamania upuszczą kawałek na podłogę to może to zwiastować zdradę w związku
Gdy w następnym roku chcemy by nasza sytuacja finansowa się poprawiła, w czasie Wigilii pod talerz należy wsunąć monetę.
Wiele z tych przesądów w dzisiejszych czasach nie jest już obchodzone. Szkoda, gdyż jest to nasze dziedzictwo przekazywane z pokolenia na pokolenie od wielu wieków. Postarajmy się podtrzymać tradycję w naszym domu, by nasze dzieci mogły ją kultywować, przekazując je kolejnym pokoleniom.
Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.