Imbolc magiczne święto pogańskie. Wypowiedz swoje życzenie.

Imbolc to święto o różnych nazwach , w zależności od kultury i miejsca. W irlandzkim języku gaelickim nazywa się Oimelc, co oznacza „mleko owcze”. To zwiastun końca zimy, kiedy owce karmią swoje nowo narodzone jagnięta. Wiosna i sezon sadzenia są tuż za rogiem.

Imbolc to celtyckie święto które obchodzone jest od 1 lutego do zachodu słońca 2 lutego. Imbolc miał oznaczać półmetek między przesileniem zimowym a równonocą wiosenną w neolitycznej Irlandii i Szkocji.

Święto to  obchodzone jest przez Wiccanów i innych wyznawców religii neopogańskich. Dla osób zajmujących się Magią dzień ten jest bardzo dobry do działań magicznych. W Polsce na 2 lutego przypada święto Matki Boskiej Gromnicznej. Również symbolizuje ono pierwsze przejawy życia roślin pod ziemią, przy czym życie roślin symbolizuje wszelkie przejawy życia.

Początki Imbolc

Obchody tego święta sięgają czasów przedchrześcijańskich na Wyspach Brytyjskich. Najwcześniejsze zmianki o tym święcie w literaturze irlandzkiej pochodzą z X wieku. Zachowane pisma z tamtych czasów wiążą święto z cyklem hodowlanym owiec i początkiem laktacji. Dlatego jest ono uważane za symbol odrodzenia. Samo słowo Imbolc można tłumaczyć dosłownie „ w brzuchu matki” jednak też niektórzy badacze uważają, że wywodzi się od wyrazu Oimelc, które oznacza „ mleko matki”

Bogini Brygida

Obchody Imbolc przybrały formę święta ku czci pogańskiej bogini Brygidy, która była przywoływana w rytuałach płodności i była patronką poezji, rzemiosła i proroctwa. Brygida była czczona przez Filidów, poetów i historyków pośród Celtów starożytnej Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Brigida była czczona w święto Imbolc, gdyż wierzono, że to ona przynosi wtedy wiosnę.

Obchody

Obchody Imbolc rozpoczęły się w nocy przed 1 lutego. Podczas trwania święta oczyszczano swoją duszę, ciało i świat zewnętrzny w którym człowiek żył. Sprzątano domy, robiono porządek wokół siebie. Po takich zabiegach symbolicznie myto wodą ręce, nogi i głowę. W ten sposób przygotowywano się na nadejście nowego. Na końcu wspólnie rozpalano ognisko. W tym czasie druidzi oraz kapłani przepowiadali przyszłość, prognozowali pogodę na rok. Ludność modliła się i odprawiała rytuały. To co było istotne w tych obrządkach to symbol krzyża bogini Brigit, który był tworzony głównie przez dzieci. Był to symbol ochronny, który wywieszano w oknie lub na drzwiach domu.

Istnieje wiele rytuałów związanych z tym świętem, które można wykorzystać także w domowym zaciszu. Pradawni Celtowie wierzyli że moc tego dnia spełnia wszystkie wypowiedziane życzenia, dlatego warto w ten dzień w spokoju zapalając świeczkę wypowiedzieć skonkretyzowane, jasne życzenia.

Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.