Jeśli pragniecie nauczyć się i zrozumieć karty Tarota, będziecie musieli zaopatrzyć się w odpowiednią talię. Jest to jeden z najważniejszych punktów początkowej drogi ku stawianiu Tarota.
Od XIV wieku do czasów obecnych powstało setki różnych rodzajów kart Tarota. Większość z nich strukturą jest podobna do najstarszych kart. Jednak symbolizm w kartach z biegiem stuleci stawał się bardziej urozmaicony i rozbudowany.
Karty te powstawały w różnych okresach historycznych, dlatego też podzielono je wg ich czasu powstania.
Wyróżniamy trzy rodzaje Tarota. Są nimi: Tarot historyczny, Tarot ezoteryczny, oraz Tarot współczesny.
Tarot historyczny
Około 1370 roku zaczęto pisać o Tarocie, który rozprzestrzeniał się po wielu europejskich miastach. Od 1505 roku pojawił się włoski wyraz taroco/tarocino, francuski Tarot i niemiecki Tarok.
Od XVI wieku wykrystalizowały się obrazy dzisiejszego Tarota Marsylskiego. Obecnie istnieje kilka wersji tego Tarota, przy czym wszystkie pochodzą od talii popularnej w XVI wieku. Być może jest to najsłynniejsza talia Tarota, o niezwykle sugestywnych, a zarazem prostych ilustracjach, wykonanych jedynie podstawowymi kolorami. Obrazy te, mimo że nie wyrafinowane, są wyjątkowo skuteczne, niemniej jednak, fakt, że na Małych Arkanach nie ma ilustracji, może utrudniać interpretację szczególnie dla osób początkujących.
Talia Visconti- Sforza
Jedna z najstarszych talii, pochodzi z końca XV wieku i została stworzona dla rodu włoskiego Viscontich -Sforzów. Niedawno namalowano i dodano brakujące karty, żeby zastąpił oryginały, które zaginęły. Talia ta należy do najpiękniejszych i najokazalej ilustrowanych w historii i na całym świecie uchodzi za jeden z wybitnych przykładów malarstwa miniaturowego i renesansowej symboliki.
Tarot ezoteryczny
W roku 1781 Antoine Court de Gebelin odkrywa ezoteryczny wymiar kart Tarota. Zaprojektował on własną talię, składającą się z 77 kart oraz karty Głupca. W swojej książce, opisał karty, przedstawiając ich ilustrację. Stały się one podstawą wielu późniejszych tradycyjnych talii.
W połowie XIX wieku Elphias Levi związał Tarota z Kabałą. Następnie Paul Christin związał karty Tarota z astrologią i nazwał je Arkanami.
W tym okresie karty Tarota jeszcze nie przybrały nowego kształtu. Powstawały nowe talie, ale nie zyskały one większej popularności.
Tarot współczesny
W Tarocie współczesnym, zazwyczaj małe Arkana są bardziej symboliczne niż np. talia Tarota Marsylskiego.
Od roku 1889 po dziś dzień mamy do czynienia z Tarotem współczesnym.
Oswald Wirth w 1889 roku wydaje pierwszy ezoteryczny Tarot ( Tarot Wirtha). Obecnie można go zakupić niemalże w każdym ezoterycznym sklepie. Osobiście często go używam, gdyż jest on talią bardzo przejrzystą i symboliczną. Jest idealny dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z Tarotem. Na tego Tarota po prostu przyjemnie się patrzy, i można z nim pracować na co dzień .
Rok 1909 jest czasem pojawienia się najpopularniejszej talii Waite’a. Artur Edward Waite był poważnym badaczem wszelkich spraw tajemnych. Wierzył, że prawdziwy Tarot polega na symbolizmie. Pod jego bacznym okiem, wraz z Pamelą Dolman Smith, zaprojektował 78 kart.
Wszystkie karty tej talii, łącznie z numerycznymi, są bogato ilustrowane, a precyzja wyobrażeń pomaga szybko dotrzeć do głębi ukrytego w nich znaczenia.
Oryginalna talia Waite;a –Smith znana jest obecnie jako talia Ridera-Waite’a. Tarot Uniwersalny również odzwierciedla bardzo wiernie symbolikę talii Ridera- Waite’a
W roku 1944 Aleister Crowley, wydaje swoje karty jako Księgę Thotha ( Talia Thotha).
Ten niezwykły i charyzmatyczny człowiek stworzył wspaniałą talię, która została wykonana i zaprojektowana w czasie II wojny światowej, klika lat przed jego śmiercią. Ilustracje pokazują elektryzm okultystycznej filozofii Crowleya. Jego karty zawierają alchemiczną oraz astrologiczną symbolikę. Kolorystyka, wyobraźnia i geometryczne przedstawienia symboli, sprawiają, że karty są prawdziwym dziełem sztuki. Jednak dla wielu tarocistów talia ta jest dość trudna w odczycie, w interpretacji, i przeznaczona jest raczej dla doświadczonych ezoteryków.
Od lat 70 XX wieku Tarot wzbudzał coraz większe zainteresowanie. Powstają setki, a w tym momencie nawet tysiące nowych wariantów talii.
Warto znać ten podział historyczny, by zastanowić się, z jakiego okresu historycznego pragniemy posiadać karty. Obecnie często spotykamy karty odchodzące od struktury prawdziwego Tarota np. Karty Osho, inne medytacyjne karty. Jeśli chcemy poznać prawdziwe źródło symboliki Tarota, postarajmy się używać starszych kart. Nowoczesne talie są niby przystosowane do współczesności, ale często autorzy tych talii gubią wiele symboli i archetypów, co powoduje że wróżenie z takich kart często jest bezcelowe.
Innymi godnymi polecenia taliami Tarota są: Tarot Labiryntów, Tarot Uniwersalny, Tarot Polski, Tarot Magów ( polski), Boski Tarot, Secret Tarot.
Najlepiej jest wybrać się do sklepu ezoterycznego, w którym będziemy mogli wziąć karty do ręki, a nie jedynie im się przyjrzeć. Kiedy mierzymy się z energią chwili, musimy zdać się nie tylko na szósty zmysł, ale także na pozostałe pięć, aby wszystkie zaangażowały się w tą chwilę i przybliżyły nas do wybrania najlepszych kart dla siebie.